BNA – monitor arxasında oturub cərimə yazmaq QANUNSUZDUR
Bildiyiniz kimi Bakı şəhərinin inzibati ərazisində dayanma-durma qaydalarının pozulmasına görə nəzərdə tutulmuş İXM-nin 346.1 və 346.2 maddələri üzrə cərimə yazmaq yalnız BNA rəsmilərinin səlahiyyətindədir. BNA rəsmiləri isə bunu hadisə yerinə səfərbər olmuş əməkdaşları və şəhərin müəyyən yerlərinə quraşdırılmış kameralar vasitəsi ilə idarədə monitor arxasında nəzarət edən əməkdaşları vasitəsi ilə edirlər. Hətta idarədəki əməkdaşlar o “dəqiqliklə” edirlər ki, svetoforun qırmızı işığında dayanmış sürücüyə də elektron qərar qəbul ediblər.İndi keçək məsələnin qanuni tərəfinə. Yollarda planşetlərlə xidmət aparan əməkdaşlara heç bir sözümüz yoxdur,daha da müvəffəqiyyətlər arzu edirik. Lakin kameraya baxıb monitor arxasından protokol tərtib edənlərə və buna göstəriş verənlərə demək istəyirik ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 122.1 maddəsini diqqətlə oxusunlar. 122.1. Bu Məcəllənin 327.1 – 327.5, 328, 329.1, 329.2, 330, 346.3, 353.2 və 469.3-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş xətalar foto və ya video qeydiyyat funksiyalarına malik xüsusi texniki vasitələrin köməyi ilə aşkar edildikdə, xüsusi texniki vasitələrin məlumatları müvafiq icra hakimiyyəti orqanının mərkəzi informasiya sisteminin proqram təminatı əsasında real vaxt rejimində elektron formada birbaşa həmin mərkəzi informasiya sisteminə ötürülür, inzibati xətanı törətmiş şəxsin iştirakı olmadan real vaxt rejimində, “Elektron imza və elektron sənəd haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada elektron sənəd şəklində inzibati xəta haqqında elektron protokoltərtib olunur və həmin mərkəzi informasiya sisteminin müvafiq səlahiyyətli əməkdaşının elektron imzası ilə təsdiqlənir. İnzibati xəta haqqında elektron protokol tərtib edildikdən dərhal sonra, xüsusi texniki vasitələrin məlumatları əlavə edilməklə, elektron qaydada müvafiq icra hakimiyyəti orqanının informasiya sisteminə göndərilir. Gördüyünüz kimi, 346.1 və 346.2-ci maddələrinin tələbini pozmağa görə monitor arxasında oturub cərimə yazmaq QANUNSUZDUR !!! Və Vətandaşın cibinə qeyri " QANUN" i şəkildə daxil olmaqdır !!!
DİQQƏT DİQQƏT !!!!
Qumar, mərc, kazi̇no saytı və ya qumar mobi̇l programlari və ya buna bənzər whatsapp , teleqram qrup və ya kanallardan uzaq olun !!! Əziz Azərbaycan xalqı bu işlərdən sizə nəzərən daha çox məlumatı olan biri olaraq deyirəm. Bütüm lotoreyya, qumar və kazino oyunların tək məqsədi SIZIN PULUNUZU ALMAQDIR , SIZƏ PUL QAZANDIRMAQ YOX. İnanilmaz miqdarda ferqli ferqi internet ortamlarından şikayətlər alırıq və bunların hamisini yayımlamaq imkanımız olmur. Bu cür saytlara bank kartinizi məlumatlarını yazmayın. Whatsapp, Teleqram ve ya diger sosyal sebeke quruplarinda 10 manat verin 100 manat olaraq size qaytaraq deyenlere inanmayin. Bu qeder cahil aldanmaqa meyilli olmayin !!! Yaxin dostlarini və etrafinizdaki insanlari bu kimi şeylerdən çəkindirin.